Karl Goldberg | Odessa: Selle kevade kõige olulisem majandusuudis Ukrainast on Prantsuse investeerimisfirma NJJ Capitali otsus osta Ukraina telekomifirma Datagroup-Volia ja mobiilioperaator Lifecell.
8. aprillil avalikustas Prantsuse miljardärile Xavier Nielile (kes muuhulgas omab kaasomanikuna õigusi Frank Sinatra kuulsaks lauldud palale „My Way“) kuuluv investeerimisfirma NJJ Capital plaani omandada ja ühendada Datagroup-Volia, mis on Ukraina suurim fikseeritud telekommunikatsiooni ja tasulise televisiooni pakkuja, ning Lifecell, Ukraina suuruselt kolmas mobiilsideoperaator, mis kuulub praegu Türgi juhtivale mobiilsideoperaatorile Turkcell.
Tehing
Aprillis sai NJJ Capital Ukraina riigilt 1,5 miljardi USA dollari suuruse ostutehingu toimumiseks vajaliku loa. Klausliga, et Lifecelli ostust saadavast summast ei tohi sentigi minna mobiilsideopraatori emafirmas Turkcell vähemusosalust omavale oligarh Mihhail Fridmanile, kes on Ukraina sanktsioonide all.
Sellega on antud roheline tuli investeeringule, mis pole oluline mitte ainult praegustes oludes – ikkagi ootamatu, et sõja ajal midagi sellist juhtub – vaid kujutab endast terve iseseisva Ukraina ajaloo suuruselt teist ettevõtte ostu-müügi tehingut. Nimelt ostis 2005. aastal India terasegigant Mittal Steel 4,8 miljardi USA dollari eest Krõvorižstali.
Kahtlemata on NJJ Capitali sisenemisel Ukraina turule kaugeleulatuv mõju. Seda nii asjast mõjutatud ettevõtetele, Ukrainale kui majanduslikule olukorrale laiemalt.
Ettevõtted
Alustame ettevõtetest: NJJ Capitali soov ühendada Datagroup-Volia ja Lifecell üheks firmaks annab neile vaieldamatult juurde kaalu ja võimet konkureerida Ukraina suurel, kuid üsna selgelt jagunenud telekommunikatsiooniturul.
Tegu on protsessiga, mida Datagroup ise alustas 2021. aastal ostes Volia, toona Ukraina juhtiva tasulise televisiooni ja kaabeltelevisiooni teenusepakkuja. Seejuures oli Datagroup juba kümnendi algul riigi juhtiv kiudoptilise infrastruktuuri ja digitaalteenuste osutaja.
Lifecelli olukord on mõneti teine. Kuigi ollakse Kyivstari ja Vodafone’i järel Ukrainas suuruselt kolmas mobiiltelefoni operaator, võib mõista nii omanikfirma Turkcelli soovi ettevõttest vabaneda kui NJJ Capitali huvi ühendada mobiilsideoperaator muid telekommunikatsiooniteenuseid pakkuva Datagroup-Voliaga. Nimelt on Lifecell pidanud kandma märkimisväärseid kaotusi seoses sellega, et 2017 lõpetati tegevus okupeeritud Donetski ja Luganski oblastis, samuti ripub ettevõtte kohal kirves seoses oligarh Fridmaniga. Mäletatavasti natsionaliseeris Ukraina riik veetootja Moršinska palju õrnema sideme pärast Vene kapitaliga. Nõnda võib emafirma Turkcell tunda kergendust võimalusest müüa tütarfirma maha enne, kui Ukraina riik otsustab selle lihtsalt ära võtta.
Ukraina
Ukraina riigi positsioonist rääkides, on NJJ Capitali sisenemine Ukraina turule nii majandusliku kui poliitilise kaaluga märk usaldusest. Kui ka NJJ Capital ei pea Ukraina praegust turgu ehk täiesti stabiilseks, siis kindlasti ollakse seda meelt, et turul on potentsiaali ja tulevikku. See äratab loodetavasti teistegi investorite huvi.
Samas hoiatas tänavu jaanuari alguses Ukloni kaasomanik Serhii Smus The Kyiv Independentile antud intervjuus kodumaiseid ettevõtjaid selle eest, et Ukraina majanduse rasket olukorda võivad välismaised firmad ära kasutada selleks, et osta odavalt kokku Ukraina ettevõtteid. Raske öelda, kui lai kõlapind on Smusi sõnadel, kuid võib oletada, et vähemalt osa Ukraina firmaomanikke on praegu välisinvesteeringute suhtes kui mitte skeptilised, siis püsivad äraootaval seisukohal ning otsivad pigem partnereid, kui ostjaid.
Maailm
Nagu öeldudl on Datagroup-Volia ja Lifecelli tehingul ka makromajanduslik mõju. Seda nii Ukrainas endas kui laiemalt.
Nii võib Ukrainas endas NJJ Capitali soov ühendada ostetavad firmad üheks konglomeraadiks sundida ka konkurente astuma vajalikke uuenduslikke samme, et vältida turuosa kaotamist. See võib niisiis parandada telekommunikatsiooniteenuste kvaliteeti ja kättesaadavust kogu riigis. Ukraina tarbijate juurdepääsu paranemine võrguteenustele parandaks omakorda nende kaudu osutatavate teenuste – näiteks e-kaubanduse või miks mitte ka avalike teenuste – kvaliteeti.
Samas on tehingujärgset mõju Datagroup-Voliale ja Lifecellile praegu vara ennustada. Ühelt poolt võib ettevõtete planeeritud konsolideerimine tähendada töökohtade kaotust. Teisalt on samas põhjust eeldada, et ühendatud jõududega suudetakse pakkuda senisest ulatuslikumat teenustepaketti. Või asutakse väliskapitali toel hoopis agressiivselt laienema, mis võib hoopis tähendada vajadust uute töökäte järele. Seda kõike näitab aeg.
Kuid juba praegu on selge, et tehingul on ulatuslik majanduslik ja poliitiline mõju. 21. sajandi algul agresiivselt laienenud Turkcelli lahkumine Ukraina turult ja selle asendumine Prantsuse kapitaliga on iseenesest märgiline. Käsikäes Prantsusmaa poliitilise juhtkonna avaldustega on näha riigi teravnenud huvi Ukraina vastu. See pole aga ainult Kiievi ja Pariisi vaheline asi, vaid osa laiemast globaalsest mõõduvõtmisest.
Kokkuvõtteks
Ukrainast vaadatuna on NJJ Capitali tulek ühemõtteliselt positiivne – Ukraina majandus vajab hädasti välisinvesteeringuid, ukrainlaste eneseteadvusele ja Ukraina välispoliitilisele kursile mõjub Prantsuse kapitali sisenemine turule aga julgustavalt.
Jah, muidugi võib Serhii Smusi hoiatuse taustal arutleda selle üle, kas 1,5 miljardi USA dollari suurune hinnasilt Datagroup-Volia ja Lifecelli puhul on õigustatud. Sellele küsimusele ühest vastust ei ole. Kindlasti on kummagi Ukraina ettevõtte väärtus pärast täiemahulise sissetungi algust vähenenud ning tehing oleks NJJ Capitali jaoks olnud enne 2022. aastat tõenäoliselt kallim kui praegu. Teisest küljest on Prantsuse suurkapitali sisenemine Ukraina turule keset täiemahulist sõda iseväärtusega. Alors, bienvenue!
The form is not published.