Pühapäev , juuli 14 2024

Ministeerium tellib tuleviku-uurijatelt säilenõtkust 120 000 eest!

Enam ei lähe tavaliselt isegi ühte päeva mööda, kus ei tuleks avalikuks mingi järjekordne projekt või uuring, mis annab tunnistust sellest, et riigis on liiga palju raha. Sel korral siis teadusuuring “Eesti majanduse säilenõtkuse tagamise ja kriisivalmiduse tõstmise stsenaariumid”, mille tegematajätmisel saaks Eesti majandus eelkõige kasu seeläbi, et võimalikud antud projekti rakendatavad teadlased või praktikud võiks samal ajal teha tööd erasektoris või ka teadust ülikoolis, millel eksisteerib ka reaalne kasutegur. Saadakse aga taaskord mingi erinevat värvi noolekeste, ringide, tulpade ja kastikestega buklett, mis suure tõenäosusega sisaldab mingeid ideoloogilisi ja partei sihtidega ühilduvaid lööklauseid ning loosungeid. Ning pange nüüd tähele – uuringubukleti (mida nimetatakse raportiks ning mida on koostanud ligikaudu kümmekond indu täis, särasilmset ja arenemisvõimelist rahvusvahelise kogemusega eksperti) lõppjäreldusest leiame ligikudu sarnased laused või lõigud:

“Käesolev läbi mitmete analüüside, kogemusuuringute ja nii kvantitatiivsete kui kvalitatiivsete tagasisideküsitluste tulemusena sündinud raport suutis edukalt välja tuua need peamised valukohad ja probleemipüsitused, mis on Eesti majanduse säilenõtkuse tagamiseks ja kriisivalmiduse tõstmiseks hädatarvilik järgnevate aastate jooksul suurema tähelepanu alla võtta.

Saamaks aga Eesti majanduse säilenõtkuse säilitamiseks ja kriisivalmiduse tõstmiseks piisavalt sisendit ning ka võimekust nimetatud valupunktide raames edaspidi edukalt reageerida ning välja töötada riiklike poliitikaid ja meetmeid, vajab teema märgatavalt põhjalikumat edasist uurimise jätkamist ning suurema arvu ekspertide kaasamist, mis looks eeldused ka toimivate lahenduste säilenõtkuse edasiseks säilimiseks.

Käesolevat raportit tuleb võtta kui uurimise algusfaasi, kus alles edasine süsteemne ja teaduslik uurimine võiks kätte anda ka säilenõtkuse säilimiseks vajalikud sisendid ja poliitikakujundmaiseks hädatarviliku ekspertiisi rakendumise meie majanduse ja ühiskonna teenistusse oma kogu ulatuses”.

PS kui selle raporti lõppjäreldus ei järelda, et säilenõtkuse säilimiseks on tarvilik edasine süvendatud uurimine ja ekspertide palkamine, siis võin kasvõi välja teha. Sest see on ainus tulem, mis säärastest uuringutest ühiskond tavaliselt saab – lisaks eri värvidega noolekeste, kastikeste, ringide, tulpade ja loosungitega bukletile, mille trükkimiseks on maha võetud suur kogus Eesti metsa.

Tekst esmalt avaldatud 20.11.2023 Peeter Espak’i Facebooki voogedastuse postituses
Kõneallolevat teemat käsitlev ERR-i artikkel siin

Vaata ka

Andri Kiige: EKRE siseopositsiooni välja viskamine – analüüs

EKRE on vahetult erakonna kongressi eel oma senise nö “mõõdukama” siseopositsiooni erakonnast välja visanud ja …

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga