Cancel Händel! Cancel Saul! Cancel David! Cancel Solomon! Cancel Zadok! Cancel Israel! Long live LGBTQH(amas)!
Cambridge’i ülikool jättis ära Händeli Sauli etendused, kuna neil on justkui silmatorkav paralleel Lähis-Ida jätkuva kriisiga. Üliõpilaskond teatas avalduses, et 18. sajandi kontsertteost ei esitata enam Emmanueli kolledžis “praeguse tundliku poliitilise olukorra ning humanitaarkriisi kahetsusväärse eskaleerumise tõttu Gazas ja Iisraelis”.
George Frideric Händeli 1738. aastal loodud ooper kujutab Iisraeli esimese kuninga Sauli ja tema järglase Taaveti suhet. Klassikalise loo ühes osas tapab Taavet vilistitest pärit Koljati – inimesed, kes elasid tänapäeva Gaza sektoris 3000 aastat tagasi ja millest on pärit nimetus Palestiina.
Cambridge’i ülikooli ooperiühingu president Beth Norman ütles, et “CUOS teatab raske südamega, et praeguse tundliku poliitilise olukorra ning humanitaarkriisi kahetsusväärse eskaleerumise tõttu Gazas ja Iisraelis oleme otsustanud, et Händeli Sauli lavastus ei jätka”.
Ooperijuhtide avaldused ei maininud kordagi Hamasi – terroriorganisatsiooni, mis alustas 7. oktoobril rünnakut Iisraeli vastu.
Tühistamisele reageerides ütles Gonville’i ja Caiuse kolledži ajaloolane professor David Albulafia Telegraphile, et vilistid olid tõenäoliselt pigem Mükeene kreeklased kui kaasaegsed palestiinlased.
“Loodetavasti prints Williami kroonimise ajaks on ammugi ära keelatud ka Briti kuningakoja kroonimishümn “Zadok the Priest”, sest teadupärast Solomon oli valge kapitalistlik ning imperialistlik patriarhaalne heteronormatiivne cis-mees, kes koloniseeris ja ahistas oma elu ajal mitte ainult Koljati hõimu vilisteid, kes toona elasidki Gaza territiooriumil, vaid ka muid ümbruskonna rahvaid (keda küll polnud olemas, sest alles sakslased konstrueerisid rahvused 19. sajandil ja Briti Impeeriumi kolonisaatorid on süüdi Iisraeli riigi tekkes, mida ju ei saanud olemas olla enne ei Solomoni ega Taaveti ajal).
Cambridge’i ülikooli mitmed asutused teiste seas ja kogu Briti ülikoolimaastik on mu hinnangul kõige rusuvamalt sõnavabadust piiravad ning ühtlasi humanitaarias ka pseudoteadusi arendavamaks. See ei tähenda küll aga sugugi seda, et neis ülikoolides ei oleks endiselt väga normaalseid teadlasi – lihtsalt nad ei paista välja ja ei saa ka sõna võtta vast, vaid peavad olema nn uinunud või resigneerunud salaolekus ja proovima ellu jääda moel, et kedagi ei ärrita.
Händeli ooperi tsenseerimise või canceldamise vastu peaks hetkel teoloogiaprofessorid, kolledžite dekaanid ja eriti tudengkond korraldama meeleavaldusi ja saatma välja protseste. Nad ei tee seda, sest esmalt – nad ei julge vastuoludesse sattuda domineeriva äärmuskultuuriga (keegi ei taha minna tööle kuhugi vähemmainekasse ülikooli, kuigi teadus võib seal olla kordades rohkem tasemel – ikkagi Cambridge koos hüvedega!) – ning teiseks – ollakse sageli ise selle domineeriva äärmusluse esindajateks. Kus on teoloogide protestid? Kus on sõnavõtud, mis seletavad inimestele, et taoline tänapäeva poliitika ülekandmine lääne kultuuriloole on lubamatu ja lääne väärtuste vastu? Loodan, et neid tuleb, aga pole siiani leidnud. Esimese teoloogide ja ka eri ajaloolaste protestikirja või meeleavalduse peale Händeli ooperi tühistamise vastu ütleks kohe – asjad on hakanud liikuma, mõistus tuleb ka Cambridge’sse tagasi!
Kes võtavadki sõna, on sageli arheoloogid, ajaloolased – muide sageli araablased ise – ilma, et ülikooli enda juhtivad jõud karvavõrragi üritaks kutsuda teadlaskonda või ka tudengkonda tagasi mõistuse juurde. USA-s siiski juba on ka ülikoolide juhtkondade tasemel näiteks terrorismi toetamine paljudes kohtades hukka mõistetud. Toimub teatav tunnistamine, et toimuv ei saa jätkuda senisel kujul. Selle juures kõige hämmastavamaks asjaoluks ongi teoloogide – ja mitmete Canterbury peapiiskopide kaasaminek woke-ideoloogiaga ja pseudoteaduslike teooriatega. Anglikaani kirikust oleks mingite hääletoride kaudu saanud juba nagu mitte isegi erapooletu “vaatleja”, vaid pigem hoopiski kaasakiitja sellele, millele ei tohiks kaasa kiita – sh ajaloo ümbertegemise katsetele. Woke-ideoloogia välistab kristluse, sest tegu on vihaideoloogiaga. Kui teoloog sellele ei vastandu – eriti veel piiskopi või kiriku juhtkonna nagu ka juhtivate teoloogide näol – ei ole tegu kristlikke põhimõtteid järgivate asutustega. Mis on muide ülikoolis alati ok – teadlane ei peagi olema ühegi usu esindaja ja ei pea järgima tegelikult muud, kui seda, mida ta endale teadaolevate teadmiste ja arusaamade kohaselt õigeks peab, aga sellisel juhul – ärgu teeseldagu ei kirikus ega ka ülikoolis “kristlast” – ehk ärgu jäetagu rahvale muljet, et ollakse keegi, kes tegelikult ei olda. Ateist või marksist ei ole kristlane!”
Tekst esmalt avaldatud 21.11.2023 Peeter Espak’i Facebooki voogedastuse postituses
Kõneallolevat teemat esmalt käsitlev artikkel siin
The form is not published.