Laupäev , detsember 7 2024

Ukrenergo: ühendades võimatut

Karl Goldberg | Odessa: Ukraina elektrisüsteemid on tänavu kevadest olnud Venemaa enneolematu rünnaku all. Mai lõpu seisuga on kantud enam kui 1 miljardi USA dollari ulatuses kahjusid ning Reutersi andmetel on kaotatud 8000-9000 megavatttundi tootmisvõimsusest. Kokku on Ukraina kaotanud enam kui poole sõjaeelsest elektri tootmisvõimsusest.

See sunnib riiki tegema korraga mitut asja: tõrjuma jätkuvaid rünnakuid, importima enneolematus koguses elektrit läänepoolsetest naabermaadest, piirama elektri kasutust nii elanikele kui ettevõtetele, tagades samas ometi majanduse ja ühiskonna toimimise, ehitama uusi piiriüleseid ülekandeliine ning loomulikult parandama ja asendama kahjustatud elektrisüsteeme.

Viimaste eest vastutab ettevõte nimega Ukrenergo. Võib julgelt öelda, et enne täiemahulise sõja algust 24. veebruaril 2022 ei teadnud paljud ukrainlased, mis asi Ukrenergo täpselt on ja mida ta õieti teeb. Või üldjoontes ehk teadsid, kuid ei hoolinud eriti. Jajah, oleks öelnud keskmine ukrainlane, see on see mingi suur riigifirma, mis haldab elektrivõrke – a mis siis?

Nüüd on olukord muutunud. Ukrenergo nimi on pidevalt uudistes ja neid uudiseid jälgib iga ukrainlane – et olla kursis sellega, millal pesta pesu, millal teha elektripliidil süüa või kas kodus on internetti. Nimelt avaldab Ukrenergo eelseisvate elektrikatkestuste graafikuid – millest, olgem ausad, ei peeta sageli täpselt kinni, sest näiteks hiljutised äikesetormid graafikutest ei hoolinud ning seda ei tee ka venelaste Shahedid ja Kinžalid.

Nõnda ei kipu ukrainlased Ukrenergole katkestuste pärast väga palju etteheiteid tegema. Vastupidi, enamik inimesi on nõus, et Ukrenergo ja selle ligikaudu 7000 töötajat teevad kõik endast oleneva, et riigi energiasüsteem toimiks. Hoolimata igapäevastest rünnakutest, mis ongi viimase kolme kuu jooksul olnud suunatud peamiselt Ukrenergo infrastruktuuri vastu eesmärgiga muuta Ukraina riik, majandus ja ühiskond teovõimetuks.

Nagu teame, pole seda siiski juhtunud. Ja seda peaaegu ainult tänu Ukrenergole, mis on Ukraina ülekandesüsteemi operaator. Riigiettevõte tegutseb eraõigusliku aktsiaseltsina, mille aktsiate omanik 100% ulatuses on Ukraina riik. Ukrenergo on energeetikaministeeriumi haldusalas, täites põhivõrgu operaatori, võrkude haldamise ja käitamise, kommertsarvestuse halduri, arvelduse halduri ja muude sarnaste küsimustega seotud ülesandeid.

Ukrenergo kontrollib üle 19 tuhande kilomeetri põhi- ja riikidevahelisi elektriülekandeliine ning on üks suurimaid maksumaksjaid Ukrainas. 2023. aastal sai Ukrenergo ligi 400 miljonit grivnat ehk umbes 20 miljonit eurot kasumit, 83 miljardit grivnat (u 2,1 miljardit eurot) tulu ja tasus 25 miljardit grivnat (630 miljonit eurot) võlgu. Võrdlusena olgu öeldud, et 2022. aasta lõpetas ettevõte kahjumiga.

2024. aasta algus on olnud Ukrenergole raske. Venemaa on võtnud sihikule ettevõtte infrastruktuuri võrgu ja Ukrenergo töötajad peavad pidevalt leiutama uusi lahendusi, kuidas vooluvõrgud siiski töös hoida, samas kui ettevõtte raamatupidajad loevad kokku kuhjuvaid kahjusid. Vähemalt praeguste ülekandevõimsuste juures ei piisa elektriimpordist, et katta täielikult Venemaa rünnakute tulemusel tekkinud energia puudujääki, ütles Ukrenergo juht Volodõmõr Kudritskii juba enam kui kuu aega tagasi, 8. mail, Ukrainska Pravdale antud intervjuus. Praeguseks on olukord muutunud veelgi keerulisemaks.

Eelmise aasta kasum kulub Ukrenergole nüüd hädasti ära. Kuid see pole ainus asi, mis ettevõtet neil tumedatel tundidel aitab. Nimelt on Ukrenergo õnneks üks nendest Ukraina riigiettevõtetest, kus praeguseks on juba toimunud edukad ja positiivsed reformid ettevõtte struktuuri ja läbipaistvuse parandamisega. Nii toimib Ukrenergos poliitiliselt sõltumatu nõukogu. Et see pole vaid sümboolne samm, näitab asjaolu, et Ukrenergo sai mõne aja eest Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupangalt, Saksa KfW pangalt, Rahvusvaheliselt Rekonstruktsiooni- ja Arengupangalt ning Madalmaade kuningriigilt madala protsendiga laenu.

Doonorrahastuse abil on ettevõte võimeline taastama purustatud infrastruktuuri ja ehitama uusi strateegilisi ülekandeliine – seda vähemalt teoreetiliselt, praegu on päevakorral kiired ja improviseeritud remonditööd.

Ja kuidas avalikkus Ukrenergo pingutustele vaatab? Lühidalt öeldes – positiivselt. Ukrenergo on suutnud oma kuvandit parandada juba seoses mainitud struktuurireformiga, mille käigus toodi riigiettevõtte nõukogusse sõltumatuid välismaa spetsialiste, kes on aidanud kujundada Ukrenergole moodsa ja innovaatilise ettevõtte kuvandit. Lisades siia pidevalt uudistes figureerivad Ukrenergo reatöötajad, kes parandavad hävitatud alajaamu, elektrimaste ja ülekandeliine, on tegemist ettevõttega, mille avalik pilt on kangelaslik ja positiivne.

Ukrenergo head kuvandit ei riku isegi need hetked, mil alati ei suudeta tuua elekter kodudesse ja töökohtadesse tagasi nii kiiresti, kui mõned kasutajad seda sooviksid, sest kõik mõistavad, kui suur on surve, kui rasked on tingimused ja kui piiratud on ressursid, millega ei pea arvestama mitte ainult Ukrenergo vaid terve Ukraina riik.

Vaata ka

Hõimurahvaste kurb lootus BRICS – maridele külla nüüd läbi Aafrika?

Oktoober oli traditsiooniliselt rahvusvaheline hõimurahvaste kuu. Sel aastal tähistati seda aga suurema kurbusega. Meie hõimurahvad …

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga