Pühapäev , juuli 14 2024

Automaksu vastu on kolmveerand Eesti inimestest

MTÜ Ühiskonnauuringute Instituudi viimasest küsitlusest selgub, et 76% inimestest ei toeta automaksu ning 19% toetab. Küsitluse viis läbi Norstat Eesti AS. 

Valitsus soovib alates 2025. aastast kehtestada Eestis mootorsõidukimaksu ning vastav eelnõu läbis käesoleval kuul Riigikogus esimese lugemise. Automaksu kehtestamisele on tugevalt vastu opositsioon ning praegusel kujul on automaks tekitanud erimeelsusi ka koalitsioonis. Ühiskonnauuringute viimases küsitluses uuriti, milline on hetkel inimeste arvamus automaksu osas. 

Automaksu teemal küsiti vastajatelt: „Kuidas Teie suhtute automaksu kehtestamisse Eestis?“ 76% vastas „Ei toeta“ või „Pigem ei toeta“, 19% „Pigem toetan“ või „Toetan“ ning 5% ütles „Ei oska öelda“.  

Automaksu toetajad on enamuses ainult Reformierakonna valijate seas, kellest 62% toetab ning 31% ei toeta automaksu kehtestamist Eestis. EKRE valijatest 97%, Keskerakonna valijatest 94%, Isamaa valijatest 92%, SDE valijatest 60% ning Eesti 200 valijatest 54% ei toeta automaksu kehtestamist.  

2023. aasta juulis läbi viidud küsitluses ütles 72% vastajatest, et nad ei toeta ning 21% vastajatest, et nad toetavad automaksu.  

Lisaks küsiti: „Kas Teie arvates peaks Kaja Kallas peaministriametist tagasi astuma?“ 70% vastas „Jah“ või „Pigem jah“, 24% „Pigem ei“ või „Ei“ ning 6% ütles „Ei oska öelda.  

EKRE valijatest 98%, Keskerakonna valijatest 94%, Isamaa valijatest 88%, SDE valijatest 61% arvab, et Kaja Kallas peaks tagasi astuma. Eesti 200 valijatest ütleb 40%, et Kaja Kallas peaks ning 52%, et ei peaks tagasi astuma. Reformierakonna valijatest 12% arvab, et Kaja Kallas peaks ning 82%, et ei peaks tagasi astuma.  

Antud küsimus on olnud regulaarselt Ühiskonnauuringute Instituudi küsitlustes alates 2023. aasta augusti lõpust ning Kaja Kallase tagasiastumist toetavate inimeste osakaal on püsinud selle aja jooksul 65-71% vahel. 

Norstati küsitlus viidi läbi 23. veebruaril veebikeskkonnas 18-aastaste ning vanemate Eesti kodanike seas ja selles osales kokku 1001 vastajat.

Küsitluse ÜUI graafikud

Vaata ka

Andri Kiige: EKRE siseopositsiooni välja viskamine – analüüs

EKRE on vahetult erakonna kongressi eel oma senise nö “mõõdukama” siseopositsiooni erakonnast välja visanud ja …

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga